Wskazania do zabiegu z użyciem botoxu: |
W medycynie estetycznej wykorzystuje się różnego rodzaju substancje mające docelowo zredukować oznaki upływającego czasu m.in. na twarzy. Jedną z nich, którą stosujemy w naszym Instytucie Medycyny Estetycznej i Anti Aging w Opolu jest botoks. Toksynę botulinową używa się w zabiegach niwelowania kurzych łapek, lwiej bruzdy czy zmarszczek króliczych i innych, jakie pojawią się na twarzy czy szyi. Jak wygląda ta procedura?
Co to jest botox?
Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) jest silnie działającą substancją, która hamuje uwalnianie acetylocholiny. To neuroprzekaźnik, który odpowiada za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Botox blokuje więc połączenia między. Ma on szerokie zastosowanie zarówno w medycynie estetycznej – w przypadku zmarszczek: lwiej, króliczych, kurzych łapek itp., jak i leczeniu np. niektórych chorób neurologicznych, nadmiernej potliwości czoła, skroni, pach, dłoni, stóp czy bruksizmu (zgrzytania zębami).
Przy jakich zmarszczkach stosuje się botoks?
Mikrouszkodzenia, jakie pojawiają się na twarzy, szyi czy dekolcie w miarę upływu lat stają się coraz bardziej wyraźne. Aby zapobiec ich powstawaniu i pogłębianiu, stosuje się botoks. Wykorzystuje się go w zabiegach, które obejmują następujące rodzaje zmarszczek.
Zmarszczki królicze
To inaczej boczne bruzdy na nosie, które pojawiają się zazwyczaj w wieku dojrzałym. Zmarszczki królicze z reguły dość mocno rzucają się w oczy – twarz przybiera przez nie nieco „naburmuszony” grymas.
Lwia zmarszczka
To pionowa bruzda między brwiami, którą najlepiej widać, gdy je marszczymy. Lwia zmarszczka w większości przypadków pojawia się już około 30. roku życia. Z drobnej linii, delikatnie widocznej na twarzy zmienia się w głęboką bruzdę.
Kurze łapki
Układające się promieniście w zewnętrznych kącikach oczu, kurze łapki są charakterystycznymi drobnymi zmarszczkami mimicznymi, które zwykle pojawiają się już ok. 25. roku życia, zwłaszcza u osób lubiących się śmiać.
Inne zmarszczki
Do równie często występujących zaliczane są m.in. zmarszczki:
- nad brwiami – poprzeczne,
- palacza – nad górną i pod dolną wargą,
- smutku – bruzdy marionetki, które tworzą się w dolnych partiach twarzy, poniżej kącików ust
oraz te, które pojawiają się na szyi czy brodzie.
Do usuwania mikrouszkodzeń skóry stosuje się niewielkie dawki botoksu, które mają docelowo działać wyłącznie w miejscu, gdzie zaaplikowano toksynę botulinową.
Powyższe zmiany na skórze traktowane są jako wskazania do zabiegu z użyciem botoxu w naszym instytucie w Opolu.
Przeciwwskazania do zabiegu z toksyną botulinową
Substancja ta nie jest jednak dla wszystkich. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do zabiegu z użyciem botoksu, to zalicza się do nich m.in.:
- choroby neurologiczne oraz wszelkie zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
- terapię niektórymi lekami oraz okres 2 tygodni od jej zakończenia – dotyczy to antybiotyków oraz środków rozkurczowych,
- infekcję ogólnoustrojową lub zmiany na skórze w miejscu planowanych iniekcji,
- ciążę i okres karmienia piersią,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
- niekontrolowaną cukrzycę,
- nowotwory.
Przed zabiegiem lekarz zawsze przeprowadza wywiad z pacjentem oraz ocenia skórę.
Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?
Sesja trwa zazwyczaj kilkanaście minut i polega na szeregu iniekcji, które może poprzedzać miejscowe znieczulenie, jeśli pacjent sobie tego zażyczy. Podanie botoksu odbywa się za pomocą sprzętu jednorazowego użytku, czyli strzykawki z bardzo cienką igłą. Ostateczny czas zabiegu zależy od ilości wstrzyknięć, jak również okolicy, jaka poddawana jest kuracji – czy to są np. zmarszczki królicze, poprzeczne, lwia bruzda bądź kurze łapki.
Postępowania po zabiegu botoxu
W dniu jego wykonania zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej oraz unikanie masażu miejsc poddanych terapii. Z kolei do 4 godzin po podaniu botoksu w naszym instytucie w Opolu w obszarze kurzych łapek, zmarszczek króliczych, lwiej lub innych nie należy się nadmiernie schylać. Przez 2 tygodnie trzeba też unikać sauny, gorących kąpieli i słońca. Efekty zależą od indywidualnych cech pacjenta. Zabieg jest odwracalny.